تجربه خرید بادام زمینی مستقیم از کشاورزان آستانه اشرفیه

Wednesday، ۲۶ Aabaan ۱۴۰۰

ما بعد از سالها دغدغه مندی با پشتوانه ی عشق به طبیعت موفق شدیم بندهای زندگی شهری را رها کنیم و برای زندگی به نزدیکی طبیعت پناه بیاریم. به محض وقوع این اتفاق مهم تصمیم گرفتیم برای دغدغه ی همیشگی و رسالت زندگیمون قدمی برداریم این شد که تیاور متولد شد.

برای ایجاد یک کسب و کار که دارای یک چرخه طبیعی باشد چه چیزی بهتر از محصولات محلی که کشاورز با عشق آن را از مادر طبیعت "زمین" دریافت می کند و برای بازگشت این عشق به مادر طبیعت چه چیزی بهتر از "کاشت درخت" در جنگلهای هیرکانی، با خلق این مدل کسب و کار ما دارای انگیزه مضاعف شدیم برای ادامه این چرخه طبیعی.

برای تامین اولین محصول محلی تیاور " بادام زمینی " رفتیم سراغ شهر پدری سعید، آستانه اشرفیه که انگار تمام موهبت الهی که در گیلان وجود دارد در این شهر جمع شده است، یک شهر کوچک که برادر امام رضا هم در این شهر به خاک سپرده شده است و شهری زیارتی هم محسوب می شود و هم مجاورت رودخانه پر برکت سفید رود در دل این شهر که باعث ایجاد یک خاک حاصلخیز فوق العاده برای کشت انواع محصولات محلی و کشاورزی گیلان.

برای شروع قصد داشتیم بدون برقراری ارتباط با خانواده پدری سعید سراغ روستاهای آستانه اشرفیه بریم تا ضمن آشنایی با مردم این شهر نسبت به تامین با کیفیت محلی هم اقدام کنیم.

اما نباید فراموش کرد که ما آذر به گیلان نقل مکان کردیم و فصل برداشت بادام زمینی شهریور است، و ما تقریبا بی تجربه و غریبه با نحوه کاشت، داشت، برداشت و نحوه توزیع این محصول مهم و استراتژیک آستانه اشرفیه، اما ما رفته بودیم برای دانش آموزی و کسب تجربه از نزدیک در دل روستاهای گیلان، با وجود اینکه امکان صحبت به گویش محلی برای ما وجود نداشت، عملا این موضوع یک دافعه ای را برای روستائیان ایجاد می کرد علی الخصوص که تیاور نوپا بود و با معرفی آن کسی ما را باور نمیکرد، مگر میشود کسی بخواهد اصل سود را به کشاورز برساند و پس از فروش آن درخت بکارد!؟ پس سود شخصی، منفعت شخصی چه می شود! آن هم در عصر حاضر که همه به دنبال منافع شخصی هستند.

بنابراین در اولین سفرهای ما به روستاهای گیلان چیزی جز معاشرتی کوتاه حاصل نشد و به اجبار مجبور شدیم تا با استفاده از ارتباطات روستائیمان سراغ کشاورزانی برویم که قبل از مواجه با ما کمی با سبقه ما آشنا باشند.

بنابراین رفتیم سراغ روستای پدری سعید، یکی از روستاهای حاشیه آستانه اشرفیه که دست بر قضا بسیار نزدیک است به رودخانه سفید رود، یکی از محل های اصلی کشت بادام زمینی در آستانه اشرفیه، اما از آنجایی که بادام زمینی در زمان برداشت به صورت عمده معامله می شود و آستانه اشرفیه بورس خرید و فروش بادام زمینی کشور است، کمتر از یکماه بادام زمینی محلی آستانه اشرفیه تمام می شود و بادام زمینی برداشت شده در سراسر ایران از جمله پارس آباد و دشت مغان برای فروش به آستانه اشرفیه آورده می شود و اگر فروشنده منصف باشد به شما می گوید که این بادام زمینی آستانه اشرفیه نیست، و اگر متوجه شود شما اختصاصا به دنبال بادام زمینی آستانه اشرفیه هستید و چون شما باور داریم که در آستانه اشرفیه در حال خرید بادام زمینی هستید، دیگر به شما اطلاعات اضافی نمیدهد و در واقع بدون آنگه به شما دروغ بگوید، فقط حقیقت را به شما نمی گوید تا شما با خیال راحت بادام زمینی بخرید.

بنابراین اگر خانواده پدری سعید در آستانه اشرفیه نبودند عملا امکان تامین بادام زمینی محلی بعنوان اولین محصول از محصولات محلی تیاور میسر نمی شد، چرا که از فروردین کشاورزان بادام زمینی های با کیفیت را به فروش می گذارند برای استفاده از آن بعنوان بذر برای کاشت محصول سال بعد. در نتیجه از فروردین پیدا کردن بادام زمینی نه تنها سخت بلکه با افزایش قیمت چشم گیری مواجه می شود.

در اولین تلاش ما برای تامین محصولات محلی با کیفیت در آستانه اشرفیه، با یک دنیا تجربه به بار نشست، و با شناخت نسبی که در سال گذشته پیدا کردیم امسال از زمان کاشت به سراغ کشاورزان رفتیم و از نزدیک با انواع کاشت بادام زمینی در زمین شنی و گل آشنا شدیم، و خروجی زمین شنی بادام زمینی محلی ریز است که عملا امکان جداسازی پوست کاغذی آن میسر نیست و زمین گل که بادام زمینی آن درشت تر است و پوست کاغذی آن با نوازشی از آن جدا می شود، بادام زمینی محلی آستانه اشرفیه سرشار از طعم است و برخلاف بادام زمینی سایر شهرهای ایران که طعم و مزه کمتری دارند قابل شناسایی است.

و در شهریور با هماهنگی قبل نسبت به تامین کافی بادام زمینی ضمن رعایت تجارت منصفانه و اختصاص مبلغ حداکثری به کشاورز اقدام کردیم تا در طول یکسال آینده ضمن تامین بادام زمینی محلی با کیفیت برای همراهان عزیز تیاور، به تامین کره بادام زمینی با کیفیت هم بپردازیم و از آنجایی که کره بادام زمینی تیاور از بادام زمینی درجه 1 تامین می شود این مهم بسیار حائز اهمیت است. خوب است که بدانید اغلب کره های بادام زمینی موجود در بازار از باقیمانده های بادام زمینی تامین می شود و یکی از دلایل اصلی کیفیت کره بادام زمینی تیاور همین موضوع است. ما با سود کمتر خوشحالیم اما رضایت شما و لذت شما از طعم محصولات در الویت قرار دارد.

با تمام سختی های تامین محصولات محلی مستقیم از کشاورزان گیلان، لذت بازگشت سود حاصل از این زحمت به خانه هایشان خستگی را از تن ما برده است و با لذت بیش از پیش برای پیشبرد اهداف سبز تیاور تلاش میکنیم.

راستی در طول زمانیکه تلاش میکردیم تا محصولات محلی با کیفیت را تامین کنیم متوجه شدیم که در گذشته آستانه اشرفیه یکی از با ارزشترین شهرها از حیث داشتن یکی از مهم ترین گونه های هیرکانی "درخت افرا سفید پلت " بوده است که در حال حاضر تقریبا منقرض شده است و نهایتا منابع طبیعی برای قطع اندک گونه های باقی مانده جریمه دو میلیون تومانی گذاشته است. بنابراین این درد ما را برای احیاء هر چه بیشتر این گونه در برنامه احیاء جنگل تیاور اشتیاق بخشید.

آبان 1400

تیاور، یار و یاور زمین

توسعه اشتغال روستایی و احیاء جنگلهای هیرکانی